Založ si blog

Kaddáfího koniec, alebo nejasná správa o konci. . .

Tak nám je Líbya konečne opäť slobodná. Za uplynulý týždeň sa toho naozaj udialo až zázračne mnoho. Padol Bani Walid, dostali Chámisa, Hillary navštívila Tripoli, a za dva dni došlo aj na jej prorocké slová. Takže, konečne môžeme zastaviť bezletovú zónu, a čo je najdôležitejšie, obnoviť tok peňazí do Líbye na podporu novej vlády. Vláda sa môže konečne presťahovať do Tripoli a Líbyjčania môžu začať nový život. A konečne bez Kaddáfího. Tak sme to vyhrali. Tieto správy, ktoré tu bežia už niekoľko dní, majú jasný cieľ. A nechcem nikoho uraziť, ale toto sú správy pre tých jednoduchších. Prepáčte, pre ľudí ktorí sa nie celkom dobre orientujú v súčasnej mediálnej situácii. Prosím, nebuďme stádo oviec.

 

Tak teda za prvé. Niekto musí neskutočne podceňovať Kaddáfího, keď prehlási, že ho dostali v Syrte. Skutočne si neviem predstaviť vedúcu osobnosť Líbye, ako čaká v Syrte, kým jej niekto odstrelí hlavu. Sprostosť na entú. Nehovorím už o tom, že správy o jeho dolapení sa rôznia. To znamená, že každý z rebelov si prianie Clintonovej vyložil inak. Zrejme za to môže, ich nie celkom dobrá angličtina.

 

Za druhé. Tie dennodenné správy o dobytí miest, keď padá jedno za druhým, medzitým návšteva Hillary a vzápätí Kaddáfího koniec. No toto nebudem komentovať. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo.

 

Za tretie. Fotografie a video obsahovo nehodnotím, ale na jeho kvalite si mohli dať viac záležať. Môžem s čistým svedomím prehlásiť, že je to odfláknuté. Čo vysoko oceňujem, je fakt, že si dali vyrobiť aj figurínu. Moja predstava, ako sa tá figúra dostala do rúk rebelov je, že priletela s Clintonovou tým istým lietadlom. Možno aj sedela vedľa nej a možno sem tam aj slovko dve prehodili. Však cesta je dlhá. Rebeli už museli byť strašne netrpezlivý, keď ju vzápätí vytiahli na svetlo božie. Mohli ju nechať aspoň tri týždne odležať, kým sa Hillary dostane domov z ciest. No, ale ktovie, či by jej (myslím tej figuríne) medzitým nezaschla čerstvá krv na tvári a tej druhej na rukách, a uznajte sami, ako by to vyzeralo!

 

Najviac mi je ľúto tých oslavujúcich ľudí na námestiach, no ale na druhej strane, keď Kaddáfí skutočne zomrie budú mať opäť dôvod na radosť.

 

Takže, konečne aj Čína a Rusko môžu smelo zahlasovať za rozmrazenie Líbyjských účtov. Či pristúpia na túto hru, som sám zvedavý. Dúfam, že keď Nová prechodná vláda dostane prvé prachy, spomenie si aj na ďaľšie Hillarino želanie, ktoré hovorilo o tom, že rebeli musia byť jednotný a nie rozdelení na všelijaké frakcie (už neviem ako to presne znelo, ide o pointu).

 

Takže, čo nás to vlastne čaká: Je zvýšená pravdepodobnosť, že tu budú snahy o rozdelenie Líbye z dôvodu, že obyvatelia južnej časti si budú želať odtrhnutie a to z dôvodu snahy o vlastnú správu územia. Ďaľším dôvodom môže byť, že nespokojní obyvatelia juhu sa budú snažiť neustále destabilizovať prímorské mestá. Dočasná vláda urýchlene povolá na pomoc odborníkov za zahraničia, aby jej pomohli vybudovať novú funkčnú armádu a milície. Taktiež bude potrebné dotiahnuť do krajiny odborníkov na nájdenie rakiet zem-vzduch a taktiež na nájdenie skutočného Kaddáfího. Konečne sa naplno rozbehnú kšefty s ropou. Môžu sa začať aj prezidentské voľby. Ako v Líbyi, tak aj vo Francúzsku a USA.

 

Všetko by bolo pekné, keby to tak mohlo byť. Naplánované a nalinajkované. Ďaľší scenár je taký, že v Líbyi sa len teraz začne skutočná vojna. Do konfliktu sa postupne zapoja aj ďaľšie krajiny. Dolár pôjde ku dnu. Euro ho bude nasledovať. Žiadna ropa nepotečie. A najväčší gól bude, keď sa zrazu objaví Kaddáfího dvojník. Presne celkom taký istý.

 

 

 

 

 

Nie som čarodej

19.06.2012

Nie som čarodejník. Túto vetu odkázal premiér Fico učiteľom, ktorí žiadali zvýšenie svojich platov. Pri ohlasovanom šetrení, všelijakých úsporných aj sporných opatreniach, ani nie je viac »

Komu česť, tomu česť

20.05.2012

Naši hokejisti predvádzajú to, čo dlho predvádzať túžili. Ich vlastné chcenie im zväzovalo ruky. Omladením tímu, družstvo stratilo rešpekt pred silnejšími a predvádza tú správnu mladícku viac »

Médiá, Sýria, a ako ďalej

18.05.2012

Bohužiaľ, musím konštatovať, že nielen svetové médiá sa už dávno spreneverili svojmu pôvodnému účelu. Tým účelom bola snaha o objektívne informovanie o udalostiach a dianí. Od príchodu viac »

Čína, protesty 1989

Čína sa hnevá, že ju nepozvali na rokovanie o Severnej Kórei

17.01.2018 18:55

Na konferencii vo Vancouvri sa zúčastnili krajiny, ktoré v Kórejskej vojne (1950-1953) stáli na strane Soulu. Čínu a Rusko, ktoré bojovali na strane Severu, nepozvali.

putin

Ukrajinský analytik: Putin sa bude snažiť vymeniť Krym za Donbas

17.01.2018 18:19

Putin sa možno bude snažiť získať ďalšie ústupky, predpokladá ukrajinský politický analytik Taras Čornovil.

Sigmar Gabriel  Jacek Czaputowicz

Gabriel: Vojnové reparácie Poľsku sú vyriešené, ale debata je v poriadku

17.01.2018 17:30

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel navrhol zriadenie expertnej skupiny, ktorá by sa zaoberala možnými reparáciami Poľsku za druhú svetovú vojnu.

Ukrajina, Mariupol

Ukrajina očakáva americké protitankové strely Javelin do šiestich mesiacov

17.01.2018 17:04

Ukrajinská armáda by mala dostať americké protitankové riadené strely, oznámil náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády generál Viktor Muženko.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 34276x
Priemerná čítanosť článkov: 1318x

Autor blogu

Kategórie