Programový odpočet vlády

2. decembra 2011, Rom 44, Nezaradené

Niektorí politici prehlásili, že už nemajú čo ponúknuť. V tom momente mi vyliezli oči na vrch hlavy. V dnešnej dobe, keď vôkol nás existuje nespočetné množstvo výziev, je povedať niečo podobné trúfalosť, alebo… No proste ja to cítim inak a preto, tak ako som sa Vám vyhrážal vo svojom poslednom blogu, budem pokračovať vo svojich článkoch. V tom dnešnom sa budem zaoberať programovým odpočtom vlády. Bude to krátke.

Tak ako sa tvorí programové vyhlásenie vlády, ktoré musí byť schválené parlamentom, mal by sa pred koncom funkčného obdobia  každej vlády tvoriť aj programový odpočet vlády. S jediným rozdielom. Nemusel by ho schvaľovať parlament.

Tento odpočet by mal byť povinne prednesený  na pôde parlamentu pred ukončením funkčného obdobia vlády. Mal by sa opierať o jednotlivé body programového vyhlásenia. Každý z bodov by mal byť vyhodnotený a okomentovaný. Či sa ho podarilo naplniť, v akej miere a prečo? Prípadne nenaplniť a takisto udať zdôvodnenie. V prvom rade, každá vláda by mala uviesť dĺžku svojho pôsobenia, pretože od občana dostala mandát na štyri roky. Občan si neželá, aby ho vláda každú chvíľu otravovala s ďaľšími voľbami. Ak by bolo obdobie vládnutia skrátené, mala by to občanovi náležite a podrobne zdôvodniť. Poprípade sa aj ospravedlniť. Napríklad ako súčasnominulá vláda, keď táto padla kvôli eurovalu a nakoniec ani ten nebude. Teraz mi to už pripadá trošku úsmevné. Ale aby so dokončil. Súčasťou odpočtu by mali automaticky byť aj ekonomické ukazovatele krajiny za celé obdobie vlády. Prípadne porovnanie s ekonomickými výsledkami pri prevzatí moci. Som si vedomý, že existuje aj istá ekonomická zotrvačnosť, preto nie každý úspech či neúspech v týchto ukazovateľoch by si daná vláda mohla pripísať na svoj účet. Bolo by to len holé zhodnotenie faktu k určitému dátumu. Obsahom tohto hodnotenia by mala byť aj informácia o zadlženosti štátu, výška nezamestnanosti a pod.

Tiež by ho vládnúce strany mohli využiť pri predvolebnom boji. To by potom mohlo vyzerať aj takto: „Voľte nás, zadĺžili sme krajinu o ďaľšie 4 mld €, zvýšili nezamestnanosť o 100 000, znížili potravinovú sebestačnosť, transformovali nemocnice na nefukčné prvky. Zvoľte nás, veľa vecí treba dať do poriadku, ale až potom keď nás zvolíte!“

 

Nabudúce niečo o referende alebo o volebnom systéme.