Opäť Vás zdravím. Tak, ako som avizoval posledne, dnes sa budeme zaoberať otázkou referenda. Túto tému som uprednostnil aj preto, že v súčasnosti začína byť navýsosť aktuálna. Keďže téma je jasná a jednoduchá, opäť nebude dlhá. O to dlhšie však bude jej presadenie do reálneho života.
Tož, pome na to! V prvom rade si musíme uvedomiť, že referendum nie je anketa! Ak to naše politické strany myslia s demokraciou na Slovensku vážne, mali by ctiť referendum ako jeden z najvyšších ústavných zákonov. Keďže naše politické strany referendum ctia, mali by ho povýšiť do primeranej úrovne. Morálne aj zákonne. To znamená jednoducho to, že referendum by sa malo konať, len v skutočne závažných otázkach týkajúcich sa smerovania Slovenska, a nie napríklad vtedy, keď sa mi už nechce platiť poplatky za televízne vysielanie. Takáto otázka môže referendum len dehonestovať. Do okruhu otázok, o ktorých by sa mohlo hlasovať v referende však rozhodne patria otázky o našom postoji k EU, k spoločnej mene, vzdanie sa rozhodovacích právomocí v prospech niekoho iného a za akých podmienok, naše pôsobenie vo vojenských organizáciách a pod. Tiež otázka platu poslancov, by mohla byť prednesená v referende, pretože nepoznám na Slovensku iný prípad, kedy si dotyčná osoba sama sebe schvaľuje odmeny a nemusí ich „vyrobiť“. Ale to je trošku z iného súdka.:)
Lenže skôr, ako pristúpime k ďaľšiemu referendu, poslanci musia nájsť dosť odvahy a schváliť ústavný zákon, ktorým by už konečne nespochybniteľne pridelili referendu náležité miesto medzi zákonmi. Okolo referenda musia utíchnuť všetky polemiky a každý musí pochopiť, že výsledok referenda pri nadpolovičnej účasti voličov má LEN A JEDINE záväzný charakter, takže automaticky musí byť vydaný ako zákon s platnosťou na niekoľko rokov. Koľko rokov, to je vecou dohody. Po uplynutí tejto doby môže byť otázka znovuotvorená. Pri nižšej účasti zrejme voliči nepovažujú otázku za životne dôležitú.
Ale! Čo je nemenej dôležité, aby referendu predchádzala široká dikusia založená na faktoch a zmysluplne vysvetľujúca výhody aj nevýhody nášho rozhodnutia. Pri tejto diskusii, by mala do úzadia ustúpiť propaganda a kampaň jednostranne a demagogicky podporujúca ten či onen názor. Takisto otázka musí byť postavená jasne, bez sugeračných prvkov. Pri komplikovanej odpovedi by otázka mohla byť podporená aj niekoľkými podotázkami na ktoré sa dá jednoznačne odpovedať.
Takže ak niekto chce použiť v blízkej budúcnosti nástroj referenda, musí si byť vedomý, že niekoľko vecí referendu musí predchádzať. Netreba sa unáhliť, všetko potrebuje svoj čas! Ak nemá byť dodržaná správna postupnosť, žiadne referendum nemá význam.
Do volieb sa budem venovať najmä skvalitneniu domácej „politiky“ a na rad príde aj volebný zákon.
Náklady na neplatné referendum by ...
Súhlasim s prezentovaným názorom ...
No vidis poloprofik,Sulik zasa blazni. ...
Hej, treba ten ústavný zákon aby ...
Celá debata | RSS tejto debaty